Skorzystaj z kalkulatora kredytu hipotecznego i oblicz wysokość raty kredytu. Wystarczy wprowadzić niezbędne dane do kalkulatora, który na ich podstawie obliczy i przedstawi nam wszystkie parametry, które powinny nas zainteresować przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego.
Kalkulator kredytu hipotecznego
Aktualne oferty
Kredyt Hipoteczny CitiBank Handlowy
|
|
2,19 %
Marża
|
50 000 - 3 mln zł
?
dostępne są kwoty kredytu aż do 3 mln zł
Kwota
|
1%
Prowizja
|
7,36 %
RRSO
|
167 osób wybrało tę ofertę
» SPRAWDŹ «
|
Kredyt Hipoteczny VeloBank
|
|
2 %
Marża
|
100 000 - 3 mln zł
Kwota
|
0 %
?
za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu
Prowizja
|
7,74 %
RRSO
|
91 osób wybrało tę ofertę
» SPRAWDŹ «
|
Kredyt Hipoteczny Pekao S.A.
|
|
1,89 %
?
1,89% w ofercie eko kredyty mieszkaniowe
Marża
|
10 000 - 2.52 mln zł
Kwota
|
0 %
?
bez prowizji
Prowizja
|
8,52 %
RRSO
|
139 osób wybrało tę ofertę
» SPRAWDŹ «
|
Kredyt Hipoteczny Własny Kąt PKO BP
|
|
2,31 %
?
Możesz skorzystać z obniżonej marży, gdy po zawarciu umowy, dostarczysz do banku świadectwo charakterystyki energetycznej dla nieruchomości i będzie ono ważne min. 60 miesięcy.
58 kWh/(m2rok): dla lokalu mieszkalnego, 63 kWh/(m2rok): dla domu jednorodzinnego.
Marża
|
50 000 - 1.5 mln zł
Kwota
|
0 %
?
0% prowizji przy przeniesieniu kredytu mieszkaniowego z innego banku
Prowizja
|
9,83 %
?
- RRSO dla kredytu w PKO Banku Polskim: 9,83%
- RRSO dla kredytu w PKO Banku Hipotecznym: 9,84%
RRSO
|
170 osób wybrało tę ofertę
» SPRAWDŹ «
|
Kalkulator kredytu hipotecznego - co to?
Kalkulator kredytu hipotecznego to narzędzie, które umożliwia potencjalnym kredytobiorcom oszacowanie wysokości raty kredytu hipotecznego na podstawie różnych czynników, takich jak kwota kredytu, oprocentowanie, okres kredytowania i wysokość wkładu własnego. Dzięki temu narzędziu, kredytobiorcy mogą zobaczyć, jak różne parametry wpływają na wysokość raty kredytu i dostosować je do swoich potrzeb i możliwości finansowych.
Kalkulator rat kredytu hipotecznego jest przydatny, ponieważ pozwala użytkownikom na przeprowadzanie różnych symulacji kredytowych, co umożliwia im lepsze zrozumienie skutków różnych decyzji kredytowych. Można na przykład sprawdzić jak wysokość wkładu własnego wpływa na wysokość raty, jakiego poziomu oprocentowanie jest korzystne dla kredytobiorcy czy jakiego okresu kredytowania lepiej się trzymać.
Czym jest kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczny to zobowiązanie zaciągane w bankach, przeznaczane następnie na zakup lub remont nieruchomości. Mowa tu zarówno o mieszkaniu, jak i domu, a nawet samej działce budowlanej. Co istotne, środki wydać musimy na ustalony cel i jest to weryfikowane przez kredytodawcę. Wynika to z faktu, że stanowi on zabezpieczenie banku na wypadek np. naszej niewypłacalności.
Co się dzieje z naszym mieszkaniem lub domem, jeśli przestaniemy regulować raty? W takiej sytuacji możemy go stracić na rzecz banku, np. poprzez licytację. Pamiętajmy, że hipoteka zostaje wpisana do księgi wieczystej. Wykreślenie jej możliwe jest dopiero po spłacie kredytu hipotecznego.
Hipoteka - co to?
Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości lub wybranych prawach, które służy do zabezpieczenia wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego. Gdy ktoś zaciąga kredyt hipoteczny, bank ustanawia hipotekę na nieruchomości, na którą udziela kredytu, w celu zabezpieczenia swoich interesów. Jeśli kredytobiorca przestanie spłacać raty kredytu, bank ma prawo do sprzedaży nieruchomości i odzyskania pieniędzy. Hipoteka jest zapisywana w księdze wieczystej i może być z niej usunięta tylko po spłacie całego zobowiązania. Celem hipoteki jest zabezpieczenie interesów wierzyciela i minimalizacja ryzyka związanego z zaciągnięciem kredytu.
Jak korzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego?
Wystarczy, że w widocznym na górze strony kalkulatorze wpiszesz niezbędne informację, takie jak:
- kwota kredytu
- okres trwania kredytu
- oprocentowanie kredytu hipotecznego
- rodzaj rat (stałe czy malejące)
Następnie klikasz przycisk oblicz, aby wygenerować wynik.
Jakie są warunki uzyskania kredytu hipotecznego?
Ubieganie się o kredyt hipoteczny wymaga spełnienia szeregu wymagań, które różnią się w zależności od banku czy instytucji finansowej. Oto kilka podstawowych wymagań, jakie zwykle muszą zostać spełnione:
- Wiek: większość banków wymaga, aby kredytobiorca miał co najmniej 21 lat.
- Zatrudnienie i dochód: banki zwykle wymagają, aby kredytobiorca miał stałe zatrudnienie i dochód, który pozwala na spłatę rat kredytu. Czasami banki mogą także wymagać od kredytobiorcy posiadania określonego stażu pracy.
- Wkład własny: większość banków wymaga, aby kredytobiorca posiadał wkład własny, który stanowi określoną procentową część kwoty kredytu.
- Zdolność kredytowa: banki wymagają od kredytobiorcy posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej, która jest oceniana na podstawie informacji zawartych w BIK, BIG oraz informacji odnośnie dochodów, wydatków, zadłużenia.
- Historia kredytowa: banki zwykle sprawdzają historię kredytową kredytobiorcy, aby upewnić się, że dotychczas terminowo spłacał swoje zobowiązania.
- Cel kredytowania: Banki mogą wymagać od kredytobiorcy przedstawienia celu kredytowania, czyli na co kredyt ma być przeznaczony (np. na zakup mieszkania, na remont mieszkania, na budowę domu)
- Zabezpieczenie kredytu: Banki wymagają od kredytobiorcy zabezpieczenia kredytu, którym jest najczęściej hipoteka na nieruchomości, na którą kredyt jest udzielany
Jeśli nie spełniamy wymagań potrzebnych do otrzymania kredytu hipotecznego zawsze możemy rozważyć wzięcie pożyczki hipotecznej.
Czy kalkulator kredytu hipotecznego jest wiarygodny?
Kalkulator kredytu hipotecznego jest przydatnym narzędziem, które pozwala na oszacowanie wysokości raty kredytu na podstawie różnych czynników, należy jednak pamiętać, że nie daje on wyników w 100% pewnych. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim informacje dostępne w kalkulatorach kredytów hipotecznych pokazują jedynie przybliżone informacje, które mogą różnić się od rzeczywistych warunków kredytu udzielanego przez bank. Kalkulator nie bierze też pod uwagę indywidualnych warunków kredytobiorcy, takich jak historia kredytowa czy zabezpieczenie kredytu, które mogą mieć wpływ na rzeczywistą wysokość raty. Ani nie uwzględnia czynników ryzyka, takich jak zmiana oprocentowania czy zmiana wysokości wkładu własnego, co może mieć wpływ na wysokość raty kredytu.
Jak widzimy kalkulator kredytu hipotecznego jest jedynie narzędziem pomocniczym i nie należy traktować go jako jedynego źródła informacji przy podejmowaniu decyzji o kredycie hipotecznym. Dlatego też przed podjęciem decyzji o kredycie należy skonsultować się z doradcą finansowym lub specjalistą od kredytów hipotecznych, którzy pomogą nam w dokonaniu decyzji.
Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego?
Kalkulator kredytu hipotecznego jest narzędziem, które pozwala w prosty sposób oszacować wysokość raty kredytu. Korzystanie z kalkulatora kredytu hipotecznego pozwala na oszczędzenie czasu i łatwe użytkowanie. Daje on możliwość porównywania ofert różnych banków czy instytucji finansowych oraz dostosowanie wyniku do indywidualnych potrzeb i preferencji kredytobiorcy. Przewidywanie przyszłych rat ułatwia w planowaniu finansów.
Co wpływa na oprocentowanie kredytu hipotecznego?
Oprocentowanie kredytu hipotecznego to jedna z najważniejszych składowych kosztu kredytu. Jest to procentowa stawka, którą bank pobiera od kredytobiorcy za udzielenie kredytu. Oprocentowanie kredytu mieszkaniowego może być różne dla różnych kredytobiorców i zależy od wielu czynników. Oto kilka z najważniejszych z nich:
- Wysokość wkładu własnego: Wkład własny to kwota, którą kredytobiorca posiada na początku procesu kredytowania. Im wyższy wkład własny tym niższe oprocentowanie kredytu hipotecznego.
- Długość okresu kredytowania: Im dłuższy okres kredytowania tym wyższe oprocentowanie kredytu hipotecznego.
- Historia kredytowa: Banki biorą pod uwagę historię kredytową kredytobiorcy, dlatego osoby z dobrą historią kredytową mogą liczyć na niższe oprocentowanie kredytu hipotecznego.
- Zabezpieczenie kredytu: Banki biorą pod uwagę jakie jest zabezpieczenie kredytu, np. hipoteka na nieruchomości. W przypadku kredytów na nieruchomości oprocentowanie jest niższe niż w przypadku innych rodzajów kredytów.
- Sytuacja rynku finansowego: oprocentowanie kredytów hipotecznych zależne jest od sytuacji na ryku finansowym. Na przykład, w sytuacji gdy stopy procentowe są wysokie, banki mogą oferować wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, ponieważ muszą pokryć wyższe koszty finansowania. Natomiast w sytuacji gdy stopy procentowe są niskie, banki mogą oferować niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, ponieważ koszt finansowania jest niższy.
Ile się czeka na kredyt hipoteczny?
Ustawa o kredycie hipotecznym zakłada, że banki mają 21 dni kalendarzowych na rozpatrzenie wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego [^1]. Warto podkreślić jednak, że czas ten liczony jest od chwili dostarczenia wymaganej dokumentacji. Czasem więc możemy zostać poproszeni o dołączenie dodatkowych dokumentów, co znacznie wydłuży oczekiwanie. Bardzo często natomiast decyzja wydawana jest wcześniej. W zależności od banku i indywidualnego przypadku może to trwać nawet tylko kilka czy kilkanaście dni.
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa jest to wyliczenie pozwalające określić czy Klient jest w stanie ponieść dodatkowe, długoterminowe wydatki związane z kredytem hipotecznym. Zdolność kredytowa obliczana jest w oparciu o aktualnie osiągane dochody oraz bieżące wydatki i aktualnie spłacane zobowiązania. Standardowo jest przyjęte, że suma rat zobowiązań nie może przekroczyć 60% dochodów netto (reszta musi pozostać nieobciążona, pozwalając na normalne utrzymanie się, bieżące opłaty eksploatacyjne czy przyszły wzrost raty w przypadku wzrostu oprocentowania.
Oprócz zdolności kredytowej banki wyliczają również tzw. czynniki ryzyka i sprawdzają:
- rejestry BIK i rejestry dłużników (czy były jakieś niesolidnie regulowane zobowiązania);
- jak często kredytobiorca zmieniał pracę (czy można przyjąć, że dochód z tytułu zatrudnienia jest stały);
- liczbę osób na utrzymaniu;
- liczbę osób pracujących w gospodarstwie domowym (jeśli kredyt bierze małżeństwo, to przy dochodach identycznych jak osoba samotna otrzyma wyższy kredyt, bo jest mniejsze prawdopodobieństwo, że dwie osoby jednocześnie stracą pracę i źródło utrzymania)
Jak obliczyć zdolność kredytową dla kredytu hipotecznego?
Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu. Jest to jedno z kluczowych kryteriów, które banki biorą pod uwagę przy rozważaniu wniosku kredytowego. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które pozwolą na oszacowanie zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego:
- Oblicz swoje miesięczne dochody: Aby określić swoją zdolność kredytową, należy najpierw określić swoje miesięczne dochody. Są to wszystkie źródła dochodów, takie jak wynagrodzenie, emerytura, renta, dochody z działalności gospodarczej itp.
- Oszacuj swoje miesięczne wydatki: Następnie należy oszacować swoje miesięczne wydatki, takie jak opłaty za mieszkanie, utrzymanie, transport, leczenie, edukację, ubezpieczenie, raty innych kredytów itp. To pozwoli na określenie wolnych środków, jakie posiadasz po opłaceniu wszystkich comiesięcznych zobowiązań finansowych.
- Oblicz wskaźnik DTI: DTI (Debt-to-Income - Dług do dochodu) jest to wskaźnik, który pozwala określić, jaki procent twojego dochodu jest przeznaczony na spłatę zobowiązań. Aby go obliczyć, należy podzielić miesięczne zobowiązania finansowe przez miesięczne dochody i pomnożyć przez 100. Optymalny poziom DTI dla kredytu hipotecznego wynosi około 43%, jednak to jest tylko wskaźnik i każdy bank ustala swoje wymagania.
- Zwróć uwagę na historię kredytową: Twoja historia kredytowa jest również ważna, ponieważ wpływa na decyzję banku o przyznaniu kredytu. Banki sprawdzają, czy dotychczas terminowo spłacałeś swoje zobowiązania finansowe.
Jaki jest maksymalny okres kredytowania dla kredytu hipotecznego?
Okres kredytowania zależy od ustaleń banku, w którym jest składany wniosek o kredyt. W większości Banków standardem jest kredyt na 20-25 lat, niektóre wydłużają ten okres do 30-35 lat. Jednakże teoretycznie możliwa długość okresu kredytowania zawsze jest weryfikowana o wiek kredytobiorcy i może się okazać, że bank udziela kredytów nawet na 35 lat, ale Kredytobiorca może wystąpić tylko o okres 20 letni. Takie informacje należy sprawdzić przed złożeniem wniosku - jak wiadomo okres kredytowania ma bezpośredni wpływ na zdolność kredytową, bo im dłuższy kredyt, tym niższa rata.
Jakie dokumenty są potrzebne przy kredycie hipotecznym?
Ubiegając się o kredyt hipoteczny, powinniśmy przedstawić w banku:
- dokument tożsamości,
- ewentualnie dodatkowy dokument ze zdjęciem,
- ewentualnie skrócony odpis aktu małżeństwa/umowy rozdzielności majątkowej/wyroku rozwodowego,
- zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu od pracodawcy,
- wyciąg z konta bankowego (zwykle za ostatnich 6 lub 12 miesięcy),
- deklarację PIT-37 za ostatni rok,
- świadectwo pracy lub umowę o pracę,
- dokumenty dotyczące domu, mieszkania lub działki.
Kredyt hipoteczny - na co uważać?
Da się wyróżnić kilka kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę, ubiegając się o kredyt hipoteczny. Przede wszystkim powinniśmy uważać na:
- wysokość prowizji bankowej,
- wysokość kosztów dodatkowych,
- wysokość RRSO,
- wysokość wkładu własnego,
- wymagania banku względem historii kredytowej,
- warunki ubezpieczenia zobowiązania i nieruchomości,
- czas trwania zobowiązania i warunki jego ewentualnej, wcześniejszej spłaty,
- rodzaj rat (stałe, malejące),
- rodzaj oprocentowania (stałe, zmienne).
Przed podpisaniem umowy zalecane jest też dokładne rozważenie pożyczanej kwoty i czas jej spłaty. Warto manewrować tymi parametrami w miarę swoich możliwości i oczekiwań, poszukując najkorzystniejszej opcji.
Kredyt hipoteczny a kredyt gotówkowy - różnice
Jakie są różnice między kredytem hipotecznym a gotówkowym? Jest ich wiele, a najważniejsze przedstawiliśmy w poniższej tabeli.
Cecha | Kredyt hipoteczny | Kredyt gotówkowy |
Cel kredytowania | Budowa, kupno lub remont nieruchomości | Zwykle dowolny |
Wysokość zobowiązania | Wysoka, nawet do ponad miliona zł | Niska, zwykle do około 200 tys. zł |
Okres spłaty | Długi, często nawet do 35 lat | Stosunkowo krótki, często wynoszący tylko kilka miesięcy |
Czas oczekiwania na decyzję | Długi, do kilku tygodniu | Krótki, czasem nawet w tym samym dniu |
Formalności | Liczne, potwierdzające nasze dane, dochody i związane z nieruchomością | Ograniczone, skupione na naszych dochodach |
Zabezpieczenie | Hipoteka i dodatkowe ubezpieczenia | Zwykle niewymagane |
Wkład własny | Wymagany, zwykle 10-20% | Zwykle niewymagany |
Koszty | Zwykle niższe oprocentowanie i RRSO | Zwykle wyższe oprocentowanie i RRSO |