Konta oszczędnościowe to popularny sposób przechowywania pieniędzy i osiąganie wyższych odsetek, niż w przypadku standardowego rachunku bankowego. Dzięki nim możemy szybko i łatwo uzyskać dostęp do naszych oszczędności, a jednocześnie mieć pewność, że nasze pieniądze są bezpieczne. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele różnych kont oszczędnościowych, oferujących różne warunki i oprocentowanie. W związku z tym, warto zapoznać się z aktualnym rankingiem kont oszczędnościowych, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Ranking najlepszych kont oszczędnościowych

Ostatnia aktualizacja: 17 Maja 2024
Konto Osobiste Citi Handlowy
Tak
Wymagane konto bankowe
Tak
? 0 za prowadzenie konta i karty z usługą wielowalutową, Konto Internetowe Citi Priority
Darmowe konto
5 %
? na koncie oszczędnościowym
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
PROMOCJA:

do 270zł i do 4 000 punktów w programie Bezcenne Chwile

Konto Osobiste i Oszczędnościowe Nest Bank
Tak
Wymagane konto bankowe
Tak
Darmowe konto
7,10 %
? W skali roku nawet przez 90 dni
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
PROMOCJA:

Konto za 0zł z lokatą aż 7,1% dla nowych klientów

Konto dla młodych Pekao S.A.
Tak
Wymagane konto bankowe
Tak
Darmowe konto
7 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
PROMOCJA:

200 zł za aktywne korzystanie z konta + 7% na koncie oszczędnościowym

Konto Oszczędnościowe VeloBank
Tak
Wymagane konto bankowe
Tak
Darmowe konto
7 %
? 7% w skali roku do 100 tys. zł oraz 6,5% dla nadwyżki od 100 tys. zł do 400 tys. zł
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
PROMOCJA:

Stałe oprocentowanie 7% w skali roku do 100 tys. zł

Konto Osobiste i Konto Oszczędnościowe PKO BP
Tak
Wymagane konto bankowe
Tak
Darmowe konto
5 %
? 5% w skali roku dla nowych środków do 250 tys. (przez 90 dni)
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
PROMOCJA:

Promocja dla nowych środków na Koncie Oszczędnościowym. Niezmienne, promocyjne oprocentowanie 5% w skali roku do 250 tys.

Konto Oszczędnościowe mBank
Tak
Wymagane konto bankowe
Tak
? Dodatkowo 1 bezpłatny przelew internetowy w miesiącu
Darmowe konto
0,75 %
? od 0,75% do 1%
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Santander Bank Polska - Konto Santander
Tak
Wymagane konto bankowe
Tak
? 0 zł za prowadzenie konta i kartę do konta Jeśli zapłacisz minimum 300 zł w miesiącu kartą lub BLIKIEM
Darmowe konto
6 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
PROMOCJA:

Posmakuj soczystych bonusów: do 400 zł premii w promocjach + 6% na koncie oszczędnościowym

Czym są konta oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe zgodnie z bankowym ujęciem jest instrumentem finansowym stworzonym z myślą o oszczędzaniu. Pieniądze wpłacone na takie konto są oprocentowane, dzięki czemu pozwalają nam odkładać odsetki. Im dłużej konto oszczędnościowe działa, tym dłużej oferuje możliwość zarobku.

Jeszcze kilka lat temu lokaty terminowe były często wybieraną formą oszczędzania. Dziś powoli zastępują je rachunki oszczędnościowe, dające ich posiadaczowi o wiele większe możliwości zarządzania pieniędzmi. Rachunek oszczędnościowy otworzyć może praktycznie każda osoba, która w danym banku ma swoje konto prywatne, rozliczeniowe.

Czym więc taki rachunek różni się od zwykłego rachunku w banku? Przede wszystkim wyższym oprocentowaniem zgromadzonej na nim sumy, co przekłada się na większe korzyści dla klienta banku. Plusem rachunków oszczędnościowych jest z pewnością uzyskana możliwość stałego dostępu do zgromadzonych na koncie pieniędzy, a także możliwość wypłacenia ich bez utraty dotychczasowych odsetek. Z tego powodu na rachunek oszczędnościowy decydują się osoby, które nadmiar pieniędzy możliwy do odłożenia posiadają jedynie co jakiś czas i chcą mieć możliwość zarządzania tą sumą, mimo wpłacenia jej na rachunek.

Konto oszczędnościowe jest jednym z rodzajów rachunku bankowego umożliwiającym nie tylko bezpieczne przechowywanie, ale i pomnażanie wpłaconych środków pieniężnych. Od zwykłego konta bankowe różni się tym, że każda złotówka, która się na nim znajduje, pracuje na siebie. W przypadku rachunku oszczędnościowego dysponowanie środkami pieniężnymi jest trochę trudniejsze w porównaniu do zwykłego konta osobistego. Dlaczego? Zlecanie przelewów często może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Bardzo często istnieje limit miesięcznych przelewów z konta oszczędnościowego, a każdy następny obciążony jest drobną opłatą. Jednak dużo banków odchodzi od tej zasady i oferuje nie tylko bezpłatne, ale również błyskawiczne przelewy między kontem oszczędnościowym a kontem osobistym.

Oprocentowanie na kontach oszczędnościowych

Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest jednym z podstawowych czynników mających wpływ na zysk przez jego właściciela konta. Im wyższe jest oprocentowanie, tym więcej można zarobić. Odsetki w każdym miesiącu są naliczone od kwoty znajdującej się na rachunku. Dokonując więc regularnie nowe środki na takie konto, wzrasta podstawa naliczania odsetek. To z kolei skutkuje wzrostem zysku z prowadzenia konta oszczędnościowego. Należy jednak wspomnieć, że banki oferują niewielkie oprocentowanie kont oszczędnościowych, najczęściej kształtuje się na poziomie 7-8% w skali roku. Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest niższe w porównaniu do lokat. Jednak niektóre banki oferują promocyjne oprocentowanie, które nie odbiega zbyt wiele od poziomu oprocentowania lokat bankowych.

Jednak w przeciwieństwie do lokat bankowych, klient nie musi określać czasu, jaki pieniądze mają spędzić na koncie. Co więcej, w niektórych bankach oprocentowanie jest również zmienne, zależne np. od odłożonej na koncie sumy. Z tego powodu klient, który ma do odłożenia na rachunku większą kwotę powinien poszukać takiego banku, w którym otrzyma zmienne, adekwatnie wyższe w stosunku do wzrostu kwoty oprocentowanie.

Sprawdź, ile zaoszczędzisz

Użyj naszego kalkulatora oszczędności i oblicz ile będziesz w stanie zaoszczędzić w wybranym przez siebie okresie czasu.

Czy konto oszczędnościowe jest darmowe?

Ogólnie rzecz biorąc, założenie i prowadzenie konta oszczędnościowego jest bezpłatne. Wiele banków oferuje takie konta bez pobierania opłat za ich otwarcie i prowadzenie, co oznacza, że możesz gromadzić swoje pieniądze na koncie oszczędnościowym bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jednak należy pamiętać, że niektóre banki mogą pobierać opłaty za korzystanie z dodatkowych usług, takich jak wydanie karty debetowej czy prowadzenie rachunku w walucie innej niż złotówki. Dlatego warto dokładnie przeczytać warunki umowy przed podpisaniem i założeniem konta oszczędnościowego.

Ponadto, niektóre banki mogą wymagać posiadania już konta osobistego w danym banku lub wpłacenia określonej kwoty na konto oszczędnościowe, aby uniknąć opłat za jego prowadzenie. W takim przypadku, konieczne może być wpłacenie minimalnego wkładu na konto lub utrzymanie określonego salda, aby uniknąć opłat. Warto dodać, że od naliczonych przez bank odsetek konieczne jest opłacenie tzw. podatku Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych, który wynosi 19%. Jeśli więc w danym miesiącu wygenerowane zostaną odsetki o wartości 100 zł, to po potrąceniu podatku, właściciel otrzyma 81 zł.

Zalety kont oszczędnościowych

Konto oszczędnościowe ma kilka zalet, o których warto wspomnieć. Wśród nich można wyróżnić przede wszystkim wygodę obsługiwania takiego rachunku, a także możliwość elastycznego dostępu do zgromadzonych środków pieniężnych.

Do korzyści jego prowadzenia należą:

  • pewny zysk — oprocentowaniem objęta jest każda złotówka znajdująca się na rachunku oszczędnościowym. Oprocentowanie jest stałe, możemy więc być spokojni o swoje fundusze
  • wygoda — konto oszczędnościowe sprawia, że jego właściciel może nie tylko w swobodny sposób przechowywać swoje środki pieniężne, ale również dokonywać wpłat w dogodnym dla siebie terminie, które już od następnego miesiąca zaczną generować przychód
  • elastyczny dostęp do środków — z rachunku oszczędnościowego można wypłacić środki w każdym momencie (zupełnie inaczej niż w przypadku lokaty bankowej)

Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa?

Na wstępie należy zaznaczyć, że pojęcia te oznaczają zupełnie dwa różne sposoby oszczędzania. Poniższa tabela przedstawia ich porównanie w celu lepszego zobrazowania zachodzących między nimi różnic i podobieństw.

Konto oszczędnościowe

Lokata bankowa

Dostęp do pieniędzy

środki pieniężne można wypłacić niemal w każdej chwili

środki pieniężne zostają zamrożone na określony czas, nie można ich wypłacić

Odsetki

wypłata środków nie wiąże się z utratą odsetek 

w większości przypadków wypłata środków wiąże się z utratą odsetek 

Limit wpłaty

konta oszczędnościowe z reguły nie posiadają limitu wpłaty, dzięki czemu można na nie przelewać dowolną ilość środków

lokaty bankowe bardzo często posiadają limit wpłaty, który w dodatku jest odgórnie narzucony

Możliwość dopłaty środków

konto oszczędnościowe uprawnia do wpłacania środków w dowolnym czasie

niemożliwe jest zwiększenie kapitału podczas trwania lokaty 

Analizując informacje zawarte w tabeli, można stwierdzić, że otwarcie konta oszczędnościowego jest lepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć stały dostęp do swoich pieniędzy. Powinny na nie zdecydować się przede wszystkim osoby, którym zależy na bezpiecznym pomnażaniu zaoszczędzonej przez siebie kwoty środków pieniężnych.

Czym kierować się przy wyborze konta oszczędnościowego?

Osoby zainteresowane otwarciem konta oszczędnościowego muszą zwrócić uwagę na kilka czynników. To właśnie one zdecydują o uzyskiwanych zyskach, a także ogólnych warunkach korzystania z tego rodzaju rachunku.

Do najważniejszych kwestii należą:

  • oprocentowanie — im większe, tym właściciel zarobi większą kwotę pieniędzy
  • maksymalna kwota wpłaty — niektóre oferty rachunków oszczędnościowych dysponują ograniczeniem maksymalnej kwoty wpłaty (najczęściej granica ta występuje w przypadku depozytów promocyjnych)
  • opłaty — bardzo często w przypadku posiadania klasycznego konta bankowego można w tym samym banku korzystać z bezpłatnego konta oszczędnościowego (warto jednak zapoznać się z polityką poszczególnych banków)
  • liczba darmowych wypłat — najczęściej z konta oszczędnościowego można dokonać jednej bezpłatnej wypłaty w miesiącu (jednak niektóre banki prezentują bardziej elastyczną ofertę w tym zakresie)
  • konieczność posiadania dodatkowych produktów — niekiedy do otwarcia rachunku oszczędnościowego konieczne jest posiadanie klasycznego konta bankowego

Konto oszczędnościowe zyskuje na popularności. Zawdzięcza ją przede wszystkim możliwości pomnażania zaoszczędzonych środków pieniężnych. Bogata oferta instrumentów tego typu sprawia, że na rynku istnieje bardzo duży wybór. Przy pomocy rankingu kont oszczędnościowych widocznego na górze strony w prosty sposób możesz porównać oferty banków i wybrać konto oszczędnościowe na najlepszych warunkach.

Ranking kont oszczędnościowych – czy warto z niego korzystać?

Poznaj aktualne i najlepsze oferty kont oszczędnościowych! Ranking kont oszczędnościowych jest aktualnym zestawieniem najbardziej atrakcyjnych produktów bankowych tego rodzaju.  Zestawienie to tworzą specjaliści, regularnie aktualizując dane wraz ze zmianami na rynku. Zainteresowani ofertami wymienionymi w rankingu znajdą dalsze szczegóły po przejściu do konkretnej oferty. Jeśli okażą się one niewystarczające, można umówić się na spotkanie z doradcą konkretnego banku lub firmy.

Dodaj komentarz