Potrzebujesz dodatkowych środków, ale nie lubisz niespodzianek i wolisz, jak z góry wiesz, ile wyniesie rata Twojego zobowiązania? Rozwiązaniem dla Ciebie będzie kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. To produkt, który zapewnia niezmienność raty przez czas określony w Twojej umowie kredytowej. Jakie zalety ma takie rozwiązanie i czy kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem jest lepszy niż ten z oprocentowaniem zmiennym? Wyjaśniamy!

Na czym polega kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem zapewnia niezmienność raty. Oznacza to, że przez określony w umowie kredytowej czas rata Twojego kredytu będzie taka sama. Niezależnie od sytuacji ekonomicznej w kraju. Możesz więc bez problemu zaplanować swój budżet, nie martwiąc się o wzrost raty.

Na kredyt ze stałym oprocentowaniem nie wpływa zmieniający się wskaźnik WIBOR, ponieważ w tym wypadku wysokość oprocentowania reguluje umowa kredytowa, którą zawarto z bankiem. W związku z tym, jeśli Rada Polityki Pieniężnej postanowi np. podwyższyć stopy procentowe, to nie wpłynie to na wysokość Twojego zobowiązania.

Jakie są różnice pomiędzy stałym oprocentowaniem kredytu gotówkowego a zmiennym?

Zaciągając kredyt gotówkowy, masz do wyboru zwykle dwa typy oprocentowania: oprocentowanie zmienne lub stałe. Czym się one różnią? Raty kredytu z oprocentowaniem zmiennym zmieniają się w trakcie trwania umowy kredytowej. Natomiast w przypadku, gdy mamy stałe oprocentowanie, są one takie same przez określony w umowie czas. Kredyt taki jest oprocentowany według z góry określonej stawki.

Kredyt ze zmiennym oprocentowaniem opiera się na aktualnie obowiązujących stopach procentowych, które ustala Rada Polityki Pieniężnej. Wysokość tego oprocentowania jest więc zależna od decyzji RPP, która może obniżyć lub też podnieść stawki. Ma to dwie strony medalu: z jednej może być tak, że nasza rata zmaleje, ale z drugiej, może ona wzrosnąć. Wszystko zależy od sytuacji na rynku.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego zwykle opiera się o wskaźniki WIBOR 3M i WIBOR 6M, czyli ulega zmianom odpowiednio co 3 lub 6 miesięcy.

Jakie są zalety kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem?

  • Kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem opierają się na stałej stopie. Jest ona odporna na zmieniający się wskaźnik WIBOR, a to przekłada się na to, że w przypadku, gdy RPP podwyższy stopy procentowe, to nie wpłyną one na wysokość spłacanego zobowiązania. Wybierając taki kredyt, niwelujesz ryzyko wzrostu rat kredytowych na skutek zmiany stóp procentowych.
  • Masz stałą stawkę oprocentowania przez określony z góry okres kredytowania. Nie musisz się więc martwić, jak za miesiąc będzie wyglądać Twoja rata, ponieważ jest ona niezmienna.
  • Stabilność finansowa, czyli takie same koszty kredytowania. Tym samym z góry możesz zaplanować swoje wydatki i budżet. To dobre wyjście dla osób, które cenią sobie poczucie bezpieczeństwa lub nie mogą sobie pozwolić na płacenie wyższych rat w momencie, gdy dojdzie do wzrostu stóp procentowych. 

Jakie są wady kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem?

  • Wyższe oprocentowanie w porównaniu z ofertami kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Dodatkowo czasami przy takim kredycie gotówkowym banki wymagają większej zdolności kredytowej.
  • Niższa maksymalna kwota kredytu gotówkowego, którą możesz otrzymać, a także krótszy okres kredytowania.

Dodatkowo, gdy stopy procentowe spadną, to rata kredytu ze stałym oprocentowaniem pozostanie na tym samym poziomie, a w tym samym czasie raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym ulegną obniżeniu. Zatem zwykle wybór kredytu z oprocentowaniem stałym nie gwarantuje, że będzie on tańszy niż ten z oprocentowaniem zmiennym.

W przypadku obniżki stóp procentowych, możesz starać się o zmianę warunków lub przenieść swój drogi kredyt gotówkowy do innego banku, o ile pozwala Ci na to umowa.

Czy opłaca się wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, wszystko zależy od tego, na czym tak naprawdę Ci zależy. Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem jest przede wszystkim stabilny: Twoja rata przez określony w umowie okres będzie taka sama. Jest to szczególnie ważne szczególnie gdy rośnie inflacja, ceny produktów, albo dochodzi do jakiś ważnych przemian w gospodarczych.

Jeśli więc nie lubisz ryzyka i chcesz, mieć z góry określą wysokość rat przez dany czas, lepszym rozwiązaniem jest kredyt ze stałym oprocentowaniem. Może być on droższy od kredytu z oprocentowaniem zmiennym, jednak jednocześnie zapewnia gwarancję wysokości comiesięcznych rat i poczucie stabilności.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Zawsze wybierając ofertę, zwróć uwagę na jej koszty. W tym celu sprawdź, ile wyniesie całkowita kwota kredytu, czyli ile finalnie będziesz musiał oddać do banku. Jednym z najważniejszych czynników, który pomoże wybrać najkorzystniejszą propozycję, jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), a także jak najniższe oprocentowanie.

Zwróć też uwagę na maksymalną kwotę kredytu i okres kredytowania. Przy stałym oprocentowaniu zwykle oba te elementy są niższe niż przy kredycie z oprocentowaniem zmiennym.

Zweryfikuj wysokość prowizji lub konieczność wykupienia dodatkowych produktów, które finalnie mogą podwyższyć całkowity koszt zobowiązania.

Ważne jest również to, jak bank podchodzi do warunków spłaty: czy są one elastyczne i np. zostawiają furtkę na to, by w takcie zawnioskować o zmianę oprocentowania kredytu na zmienne.

Ale przede wszystkim dobrze jest sprawdzić różne oferty kredytów gotówkowych. Nie zamykaj się na ofertę jednego czy dwóch banków. Warto rozważyć wszystkie dostępne opcje i porównać je pod kątem całkowitego kosztu finansowania. Pomocna w tym będzie porównywarka kredytów gotówkowych. Dzięki niej wygodnie zestawisz ze sobą dostępne opcje, a kompleksowa analiza pozwoli Ci na wybór rozwiązania dopasowanego do Twoich potrzeb.

Pamiętaj, by szukać ofert promocyjnych. Zwykle oprocentowanie kredytów gotówkowych stanowi główny koszt zobowiązania. Jednak banki w ramach akcji promocyjnych oferują pożyczki gotówkowe z zerowym oprocentowaniem. Tym samym koszt takiego zobowiązania jest niewielki.

Jak wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Porównałeś oferty i wybrałeś najlepszy dla Ciebie kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem? Wystarczy o niego zawnioskować. Najprościej zrobisz to online, przechodząc do wybranej oferty.

  1. Na specjalnym suwaku zaznaczasz kwotę i okres, na jaki chcesz zaciągnąć zobowiązanie. Następnie po kliknięciu w ofertę, zostaniesz przeniesiony do wniosku kredytowego.
  2. Uzupełnij wszystkie dane we wniosku: imię i nazwisko, pesel, adres, numer i serię dowodu osobistego, zatrudnienie, zarobki i szacowane wydatki. Zostaniesz zapytany również o liczbę osób na utrzymaniu i posiadane zobowiązania.
  3. Jeśli składasz wniosek w banku, w którym masz już konto, zwykle masz do wypełnienia nieco mniej formalności. W przypadku, gdy składasz wniosek w innej instytucji, zazwyczaj konieczna będzie weryfikacja tożsamości np. w rozmowie z konsultantem, który zadzwoni, żeby sprawdzić dane podane we wniosku.
  4. Po wypełnieniu wniosku, poczekaj na decyzję kredytową. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji i podpisaniu umowy środki trafiają na Twoje konto zwykle w ciągu kilkunastu minut od jej wydania.

Dodaj komentarz