Home Konto firmowe

Konto firmowe

Firmowe konto bankowe to oficjalne konto, w ramach którego odbywają się transakcje bezgotówkowe danej firmy.

Część osób, zwłaszcza mikroprzedsiębiorców, decyduje się na korzystanie z konta prywatnego jako firmowego; prócz oszczędności finansowych przy prowadzeniu rachunku, może to prowadzić m.in. do powstania chaosu i problemów w rozliczeniu się względem Urzędu Skarbowego. Firmowe konto bankowe obecnie nie jest tak dużym kosztem, jak jeszcze kilka lat temu. Wybierając konto, należy zastanowić się, z jakich form aktywności w jego ramach najczęściej będzie korzystać firma.

Już teraz da się znaleźć rachunki bankowe, gdzie do dyspozycji firmy jest określona liczba darmowych przelewów miesięcznie czy oferowany jest na wstępie dość duży debet. Prowadzenie kont firmowych w coraz większej liczbie przypadków jest darmowe, podobnie jak korzystanie z karty. Dla poważniejszych firm konto firmowe w banku może być rzeczą bardzo przydatną, zwłaszcza gdy posiada możliwość finansowania takich zobowiązań, jak np. leasing albo rozmaite kredyty. Wówczas całość transakcji jest utrzymywana w ramach jednego rachunku bankowego, dzięki czemu w dokumentacji finansowej panuje ład i porządek, ułatwiający rozliczenie się z Urzędem Skarbowym.

Do założenia konta firmowego w banku potrzeba zazwyczaj dowodu osobistego właściciela firmy, dokumentów posiadających numer REGON oraz poświadczenia o uzyskaniu numeru NIP oraz wpisu do KRS.

  • Mikroprzedsiębiorca
    Przedsiębiorca, który przez co najmniej jeden rok z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał mniej niż 10 osób oraz uzyskał roczny obrót netto poniżej 2 mln zł.
  • Debet (saldo debetowe)
    Debet to suma pieniędzy, która w ramach rachunku została doliczona ze strony banku dla klienta jako środki dodatkowe. Zaciągnięty debet to sytuacja, w której saldo konta jest saldem ujemnym i wymaga spłacenia należności do banku.
  • Transakcje bezgotówkowe
    Transakcje, które odbywają się bez bezpośredniego udziału gotówki, np. przelewy z kont internetowych, płatność kartą.

Policz i porównaj

Najnowsze powiązane wpisy

Konta dla firm

W momencie zakładania działalności gospodarczej każdy przedsiębiorca musi na samym początku założyć...

Co lepsze dla firmy – księgowy na etacie czy usługi zewnętrznej...

Prowadzenie własnej firmy wymaga bycia konsekwentnym, strategicznym, jak i częstego dokonywania wyborów....

Co wybrać – leasing auta nowego czy używanego? Analiza ofert

Prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza handlowej i usługowej, wymaga od przedsiębiorcy często dysponowania...