Zakup samochodu nie musi być finansowany jedynie z własnych środków. Jeżeli ilość posiadanej gotówki nie wystarczy Ci, by w całości pokryć należność za wymarzony pojazd, pomocny może okazać się kredyt samochodowy. Oczywiście wnioskując o takie zobowiązanie, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że będziesz musiał je spłacać (wraz z dodatkowymi kosztami) – najczęściej przez kilka lat w miesięcznych ratach.

Kalkulator kredytu na samochód




Miesięczna rata:

Całkowity koszt kredytu:

Oferty kredytów samochodowych

Ostatnia aktualizacja: 15 Marca 2024
Lesing - mAuto
24 - 48 miesięcy
Okres spłaty
leasing
Rodzaj
0 %
? opcja bez wkładu własnego
Wkład własny
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
PROMOCJA:

wybrane modele -500 zł na paliwo

Kredyt Samochodowy VeloBank
1 - 144 miesięcy
? do 144 miesięcy (w przypadku konsumentów) lub 120 miesięcy (w przypadku JDG)
Okres spłaty
kredyt
Rodzaj
0%
Wkład własny
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Kredyt samochodowy Santander Consumer Bank
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
kredyt
Rodzaj
0%
Wkład własny
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Broker Leasingowy MyLease.pl
1 - 36 miesięcy
Okres spłaty
leasing
Rodzaj
0%
Wkład własny
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Leasing Vehis
36 - 60 miesięcy
Okres spłaty
leasing
Rodzaj
od 10%
Wkład własny
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Zanim przystąpisz do wyboru odpowiedniej oferty kredytowej, powinieneś zastanowić się jakie parametry — kwota kredytu czy transza miesięczna — będą dla Ciebie odpowiednie i realne do uregulowania. W analizie tego typu pomoże kalkulator kredytu samochodowego. To proste narzędzie, które w szybki sposób przedstawi nam orientacyjny harmonogram spłaty zobowiązania.

Zobacz, w jaki sposób działa nasz kalkulator i do czego dokładnie możesz go wykorzystać.

Kalkulator kredytu samochodowego — co to?

Kalkulator kredytu samochodowego w szybki sposób wylicza, ile może wynieść miesięczna rata kredytu samochodowego i tym samym pozwala na porównanie kredytów samochodowych oraz rozeznanie, na jaką kwotę zobowiązania możemy sobie pozwolić, by terminowe regulowanie należności nie przerosło naszych możliwości finansowych.

Kalkulator umożliwia także:

  • wyliczenie kosztów wybranego produktu bankowego,
  • poznanie harmonogramu spłaty od pierwszej raty do ostatniej.

Zadaniem dostępnego tu kalkulatora nie jest pokazanie, w jakim banku znajdziemy najtańszy kredyt samochodowy. Pozwala on jednak przygotować się do analizy ofert pod kątem własnych preferencji i możliwości.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredytem samochodowym nazywamy produkt ratalny, dostępny m.in. w banku, który możemy przeznaczyć wyłącznie na zakup nowego lub używanego pojazdu.

Wbrew nazwie kredytem samochodowym możemy jednak sfinansować niemal dowolny środek transportu, a więc oprócz auta także:

  • skuter,
  • motocykl,
  • camper,
  • przyczepę,
  • quad,
  • pojazd budowlany,
  • traktor.

By zaciągnąć standardowy kredyt samochodowy, musisz mieć odpowiednią zdolność kredytową. W przypadku większości kredytów samochodowych obligatoryjny jest także wkład własny i spełnienie szeregu warunków dodatkowych, które mogą jednak znacząco się różnić, w zależności od polityki konkretnego banku czy innego kredytodawcy.

Zabezpieczenie kredytu samochodowego stanowi cesja pojazdu zawarta w dowodzie rejestracyjnym, dzięki czemu kredyty tego typu cechują się stosunkowo niskim oprocentowaniem. Wypadają pod tym względem dużo korzystniej od kredytu gotówkowego, który można przeznaczyć na dowolny cel.

Planując kupno nowego samochodu, jeśli tylko pozwala na to nasza zdolność kredytowa — mamy w zasadzie nieograniczone możliwości. Zupełnie inaczej jest w przypadku zakupu używanego auta. Pojazd starszy niż 8 lat będzie kredytowany przez banki bardzo niechętnie. A to oznacza, m.in. wyższe koszty dodatkowe w postaci ubezpieczeń. Kredyty na wieloletnie maszyny oferują niekiedy komisy samochodowe.

Kredyt samochodowy — gdzie można go otrzymać?

O kredyt na samochód nie zawsze musisz starać się jedynie w banku. Podobne oferty na kredyty i pożyczki znajdziesz:

  • u dealerów samochodowych,
  • w komisach samochodowych,
  • w pozabankowych firmach pożyczkowych.

By jednak w ogóle zacząć przeglądać propozycje produktów pomagających w zakupie samochodu, warto byśmy zdawali sobie sprawę jak pożyczona kwota i oprocentowanie wpłynie na raty, które przyjdzie nam zapłacić. Przykładowy harmonogram spłat oraz koszty zobowiązania poznamy dzięki dostępnemu na stronie kalkulatorowi kredytu samochodowego.

Kredyt samochodowy w Santander

Jak działa kalkulator kredytu samochodowego?

Kalkulator kredytu samochodowego jest bardzo prosty w obsłudze. W zamian za kilka informacji, oblicza i przedstawia w przejrzysty sposób wysokość ewentualnej raty i koszty kredytu.

Wystarczy podać kilka danych i kliknąć komendę “Oblicz ratę i koszt kredytu“, by poznać parametry finansowania.

Kalkulator kredytu samochodowego — potrzebne dane

Informacje, które musimy wprowadzić do kalkulatora za pomocą specjalnych suwaków i klawiatury to:

  • suma kredytu, czyli kwota, jaką pragniemy pożyczyć;
  • okres kredytowania, czyli czas, w jakim będziemy spłacać nasz kredyt;
  • oprocentowanie nominalne, czyli wartość procentowa w skali roku, według której naliczone zostaną odsetki.

W związku z uproszczoną formą kalkulatora nie musisz podawać skomplikowanych i szczegółowych danych oferty, ale przedstawione koszty będą stanowiły sumę odsetek, a nie RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania).

Co ma wpływ na wysokość raty kredytu samochodowego?

Miesięczne raty kredytów samochodowych zależą od trzech kryteriów:

  1. Kwoty kredytu (oczywiście im wyższa, tym więcej wyniosą nasze miesięczne transze);
  2. Okresu kredytowania (im dłuższy okres spłaty, tym więcej odsetek przyjdzie nam zapłacić);
  3. Kwoty odsetek.

Bankowe oferty kredytów samochodowych mogą zawierać także opłaty dodatkowe. Na przykład prowizję lub obowiązkowe ubezpieczenie.

Czy kalkulator kredytu samochodowego uwzględnia ubezpieczenie?

Nasz kalkulator kredytu samochodowego nie uwzględnia ani ubezpieczenia, ani żadnych kosztów dodatkowych, które mogą nakładać na kredytobiorców banki lub inne instytucje finansowe.

Różnorodność ofert jest zbyt duża, by móc uwzględnić w narzędziu tego typu każdy możliwy wariant. Celem kalkulatora jest pomoc w dopasowaniu kwoty kredytu lub raty miesięcznej do indywidualnej sytuacji finansowej oraz sprawdzenie, czy taka forma kredytowania będzie lepsza niż leasing albo pożyczka, nie zaś porównanie konkretnych ofert.

Kredyt samochodowy czy pożyczka leasingowa — co lepsze?

Na koniec warto dodać kilka słów na temat alternatywnego do kredytu samochodowego rozwiązania w kwestii zewnętrznego finansowania zakupu samochodu — leasingu konsumenckiego.

Leasingiem może zainteresować się każdy, kto nie posiada wymaganego wkładu własnego lub odpowiedniej zdolności kredytowej, by podpisać umowę z bankiem.

To rozwiązanie nie jest jednak wolne od wad. Mowa m.in. o:

  • braku naszego imienia i nazwiska w dowodzie rejestracyjnym (właścicielem leasingowanego samochodu pozostaje podmiot leasingujący),
  • konieczności wykupienia polisy Autocasco,
  • przeglądach i naprawach jedynie w narzuconych z góry, autoryzowanych serwisach i stacjach,
  • obowiązku uregulowania wysokiej opłaty, by wykupić samochód na własność (w przypadku leasingu na korzystnych warunkach, opłaty związane z użytkowaniem i wykupieniem samochodu, mogą być jednak niższe niż całkowity koszt kredytu samochodowego).

Oprócz leasingu konsumenckiego zakup samochodu można sfinansować także przy pomocy produktów takich jak: