Na czym polega ubezpieczenie mieszkania pod kredyt?

Ponieważ bank udzielając kredytu hipotecznego, pożycza pieniądze osobie trzeciej, często w warunkach udzielania kredytu zaznacza konieczność wykupienia polisy mieszkaniowej. Ma ona stanowić dla niego dodatkowe zabezpieczenie, obwarowane określonymi warunkami. Jeżeli bowiem – przykładowo – na posesji pojawi się pożar, w wyniku którego pojawi się szkoda całkowita danego mieszkania, kredytodawca będzie mógł odzyskać swój kapitał od towarzystwa ubezpieczeniowego. Umożliwi mu to zawarty w umowie kredytowej obowiązek przepisania ubezpieczenia (tzw. cesja).

Ubezpieczenie mieszkania – obowiązek?

Zgodnie z prawem, bank nie może nałożyć na swojego klienta wymogu nabycia polisy, jednak jest to wyraźnie wskazanym i premiowanym działaniem. W przypadku odmowy wykupu ubezpieczenia mieszkania pod kredyt bank może albo wstrzymać się od udzielenia nam pożyczki, albo zaoferować o wiele gorsze warunki finansowe. Podobnie, jak wkład własny, potwierdzenie płynności finansowej czy posiadanie ubezpieczenia na życie, także polisa mieszkaniowa obecnie jest jednym z wymogów, jakie stawiają banki przyszłym kredytobiorcom.

Zakup polisy bezpośrednio w banku – czy warto?

Niejednokrotnie banki, informując klientów o konieczności wykupienia polisy, przedstawiają proponowane ubezpieczenie mieszkania. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że umowę kredytową oraz umowę ubezpieczeniową możemy podpisać od razu, dzięki czemu unikamy niepotrzebnych formalności oraz nie musimy poświęcać czasu na poszukiwanie właściwego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Rozwiązanie to posiada jednak nierzadko minusy. Bankowi zależy przede wszystkim na ubezpieczeniu samej nieruchomości, natomiast mienie ruchome, które się w niej znajduje, z reguły nie jest obejmowane proponowaną przez niego polisą. Z tego powodu o wiele lepszym rozwiązaniem jest samodzielny wybór ubezpieczyciela i postawienie na taką polisę, która okaże się korzystnym gwarantem nie tylko dla banku, ale także dla kredytobiorcy. Wybierając polisę samodzielnie, warto oprócz mienia ruchomego uwzględnić także takie dodatkowe opcje, jak ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem, powodzi, oc w życiu prywatnym czy tzw. domowy assistance.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie mieszkania pod kredyt?

Biorąc pod uwagę fakt, że o wiele korzystniejsze dla kredytobiorcy mogą być polisy podejmowane samodzielnie, bez współudziału banku, pojawia się pytanie – gdzie znaleźć ubezpieczenie mieszkania pod kredyt, które zaoferuje najwięcej możliwości przy jak najniższej cenie. W takiej sytuacji warto skorzystać z dedykowanego kalkulatora ubezpieczeń. Wprowadzając do niego odpowiednie dane, takie jak wartość mieszkania i jego wymiary, możliwy jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia wraz z interesującymi nas dodatkowymi opcjami. Dzięki temu poszukiwania ubezpieczyciela na własną rękę wcale nie muszą zajmować wiele czasu, a sprowadzają się do wykonania kilku kliknięć na ekranie komputera.

Dodaj komentarz