Dzięki kodowi SWIFT możliwa jest realizacja przelewów zagranicznych, co przydaje się zarówno klientom biznesowym, jak i indywidualnym. Bez tego nie byłaby możliwa identyfikacja instytucji, w której rachunek prowadzi nadawca, jak i tej, w której swoje konto ma odbiorca przelewu. Mówimy tu o systemie rozpowszechnionym na całym świecie, w którym uczestniczy mnóstwo banków.

Co to jest kod SWIFT?

Kod SWIFT to ciąg cyfr i liter, który pozwala na identyfikację konkretnego banku. Działa w systemie SWIFT: Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (z ang. Społeczność Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) i jest określany także jako kod BIC – Business Identifier Code (z ang. Kod Identyfikujący Firmy). Na podstawie tego kodu możliwa jest realizacja transakcji międzynarodowych, których w ramach systemu odbywa się dziennie blisko 37 milionów. Już ponad 11 tysięcy banków korzysta z systemu SWIFT, co tylko świadczy o skali jego zasięgu.

Możemy się także spotkać z innym rozwinięciem skrótu BIC, a mianowicie: Bank Identifier Code. Była to dawniejsza, pełna nazwa skrótu BIC, w którym obecnie litera B oznacza Business, a nie Bank. Jeśli zobaczysz, że jakaś instytucja podaje oficjalnie Bank Identifier Code, to możesz śmiało potraktować to tak samo jak kod BIC/SWIFT.

Jak wygląda konstrukcja kodu SWIFT?

Kod SWIFT może składać się z 8 albo 11 znaków – zarówno cyfr, jak i liter. Ostateczna liczba znaków zależy od tego, czy na końcu pojawi się oznaczenie oddziału banku (jest to opcjonalne). Dzięki temu za każdym razem otrzymujemy unikalny ciąg. Nie ma więc szans powtórzenia albo pomyłki (nigdy nie będzie tak, że dwa banki będą miały taki sam kod). Bardzo ważny jest fakt, że poszczególne fragmenty ciągu oznaczają co innego.

Weźmy za przykład kod złożony z 11 znaków. Oto jak wygląda jego struktura:

IIIIPPLLOOO

Kod należy czytać w sposób następujący:

  • IIII: są to litery identyfikujące konkretny bank, często wywodzą się od nazwy instytucji bądź od skrótu tej nazwy;
  • PP: kolejne litery identyfikują dane państwo, dla polski będzie to PL, a przykładowo dla Niemiec DE, dla Wielkiej Brytanii GB, itd.;
  • LL: są to litery albo cyfry oznaczające lokalizację siedziby danego banku (najczęściej jest to po prostu konkretne miasto);
  • OOO: litery lub cyfry identyfikujące oddział banku.

Weźmy na tapet konkretny kod BIC, należący do PKO Banku Polskiego:

BPKOPLPW

Odczytuje się go tak:

  • BPKO – Bank PKO;
  • PL – Polska;
  • PW – Warszawa.

Gdyby na końcu widniały jeszcze trzy znaki, mielibyśmy konkretne oznaczenie oddziału PKO BP.

Do czego jest potrzebny kod SWIFT?

Dzięki kodowi SWIFT możesz dokonywać operacji bankowych w dowolnej walucie oprócz euro, praktycznie na całym świecie. Oczywiście jest to możliwe w przypadku przelewów pomiędzy tymi bankami, które działają w krajach objętych systemem. Gdyby któreś państwo zostało wykluczone ze SWIFT, np. wskutek międzynarodowych sankcji, to wówczas operacja nie byłaby możliwa do wykonania. Klient może wysyłać pieniądze np. w polskich złotych, funtach szterlingach, frankach szwajcarskich, koronach norweskich, koronach czeskich, dolarach amerykańskich czy jenach japońskich.

Ale dlaczego w ramach SWIFT nie można dokonywać operacji w euro? Takie transakcje odbywają się w ramach innego systemu, a mianowicie SEPA. Są nim objęte państwa członkowskie Unii Europejskiej, a także inne kraje i terytoria zależne, gdzie dochodzi do przelewów w walucie euro.

Jak znaleźć kod SWIFT?

Informacja o kodach BIC/SWIFT jest powszechnie dostępna. Możesz ją znaleźć na stronie internetowej praktycznie każdego banku. Szukaj w stopce strony banku lub w dziale FAQ, tam najczęściej widnieje kod BIC. Równie dobrze możesz zapytać odbiorcę przelewu, jaki jest BIC jego banku.

Poniżej podajemy kody BIC/SWIFT przypisane największym bankom działającym w Polsce:

  • Alior Bank- ALBPPLPW,
  • Credit Agricole – AGRIPLPR,
  • BNP Paribas – PPABPLPK,
  • Citi Handlowy – CITIPLPX,
  • Bank Millenium – BIGBPLPW,
  • Bank Ochrony Środowiska – EBOSPLPW,
  • Bank Pocztowy – POCZPLP4,
  • Bank Spółdzielczy – POLUPLPR,
  • ING Bank Śląski – INGBPLPW,
  • mBank – BREXPLPWMBK,
  • PKO Bank Polski – BPKOPLPW,
  • Bank Pekao SA – PKOPPLPW,
  • Santander Consumer Bank S.A. – SCFBPLPW,
  • Santander Bank Polska – WBKPPLPP.

Jak sprawdzić, czy kod SWIFT jest prawidłowy?

Pierwszym krokiem w sprawdzaniu kodu SWIFT jest liczba znaków, zawsze będzie to 8 albo 11. Jeśli ciąg składa się z innej liczby znaków np, 7, 9 albo 12 to oznacza, że jest nieprawidłowy. Dalej zwróć uwagę na to, czy pierwsze cztery znaki oraz dwa kolejne są literami. Jeśli w oznaczeniach banku i państwa wkradły się cyfry, to nie masz do czynienia z poprawnym kodem.

Aby mieć 100% pewności warto odwiedzić stronę banku, którego kod sprawdzamy. W ten sposób zweryfikujesz zarówno banki polskie jak i zagraniczne.

Jak jest różnica pomiędzy kodem SWIFT a numerem IBAN?

Numer IBAN to akronim od angielskiego terminu International Bank Account Number, czyli Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Oznacza on numer konta każdego klienta, który dokonuje rozliczeń międzynarodowych. Przelew zagraniczny może zostać wykonany tylko pomiędzy dwoma numerami IBAN. W ramach numeru IBAN znajduje się ciąg charakteryzujący dany bank, jednakże numer sam w sobie jest przypisany klientowi, a nie instytucji w ogóle. Kod SWIFT określa dany bank bez wskazania klienta.

Dodaj komentarz