Kredyt skupowy jest preferencyjnym produktem finansowym skierowanym do rolników, mającym charakter pomocowy. Nazwa słusznie oddaje jego przeznaczenie, choć zobowiązanie stwarza kredytobiorcy o wiele szersze pole manewru w zarządzaniu finansami gospodarstwa. Warunki kredytowania wynikają w dużej mierze z dopłat rządowych. Jest to reakcja na niestabilną sytuację na rynku m.in. w związku z konfliktem trwającym za naszą wschodnią granicą.
Co to jest kredyt skupowy?
Kredyt skupowy jest kredytem obrotowym, przeznaczonym dla rolników i cechującym się dopłatami do rat z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest to propozycja rządowa, która ma ratować płynność finansową osób prowadzących działalność rolniczą, a także pomoc finansową dla tychże gospodarstw rolnych. Uzasadnienie wprowadzenia kredytu skupowego wynika z niestabilnej sytuacji na rynku, a jednym z głównych tego powodów jest agresja Rosji na Ukrainę i trwające walki.
Na co można przeznaczyć kredyt skupowy?
Za pieniądze z kredytu skupowego można kupić:
- płody rolne,
- nasiona roślin rolniczych (w tym warzyw),
- półproduktów,
- gotowych produktów.
Klient ma również możliwość przeznaczyć środki na magazynowanie produktów. Jednakże, jeśli Twoja działalność polega na produkcji wyrobów alkoholowych, to wówczas nie zostanie to sfinansowane takim kredytem.
Jaka jest kwota kredytu skupowego?
Maksymalna kwota kredytu skupowego, którą może uzyskać rolnik, wynosi w teorii aż 40 mln złotych. Jednakże w praktyce banki rzadko kiedy decydują się aż na tak wysokie finansowanie. Na pokaźne kwoty na pewno mogą załapać się Ci wnioskodawcy, którzy posiadają ogromne gospodarstwa i zajmują się wieloraką działalnością. Pamiętaj też, że niezależnie od tego, jaka suma środków zostanie Ci przyznana, to oprocentowanie dla Ciebie wyniesie maksymalnie 2%. Resztę dopłaci do rat ARiMR. Dopłaty nie będą obowiązywały przez cały okres kredytowania, lecz przez pierwszych 18 miesięcy. Okres kredytowania wynosi natomiast do 3 lat.
Jakie korzyści daje kredyt skupowy?
- Elastyczność finansowania. Zobowiązanie dostępne jest dla klientów z różnych sektorów działalności rolniczej. Dotyczy to nie tylko rodzaju produkcji i skupowanego towaru, ale także rozmiarów gospodarstwa, jego wydajności i aktualnego zaawansowania technologicznego, jak i rynków, na których następuje sprzedaż.
- Optymalny okres kredytowania. Kredyt skupowy możesz spłacać do 3 lat, ale jeśli jest to dla Ciebie bardziej dogodne, to możesz wybrać krótszy okres. Pamiętaj, że mniejsza liczba rat, to wprawdzie comiesięczne nieco większe obciążenie dla Twojego gospodarstwa, jednak w sumie zapłacisz mniej, niż płacąc mniejszą ratę przez dłuższy czas.
- Szeroki zakres dostępnej kwoty. Duży limit sprawia, że możesz wnioskować o taką sumę, która będzie adekwatna do Twoich potrzeb gospodarczych.
- Dopasowane warunki spłaty. Bank może pójść Ci rękę, np. poprzez ustalenie terminu spłaty tak, aby następowało tu już po upłynnieniu przez Ciebie wyprodukowanych towarów lub gotowych produktów z magazynu.
- Szybka decyzja kredytowa. Dzięki temu, że obecnie wiele banków ma zautomatyzowane systemy rozpatrywania wniosków, nie musisz długo czekać na decyzję. Informację o tym, czy kredyt został Ci przyznany, możesz uzyskać jeszcze tego samego dnia, w którym został złożony wniosek.
Jakie są warunki uzyskania kredytu skupowego?
Kredyt skupowy przeznaczony jest dla klientów, którzy prowadzą działalność rolniczą. Musi ona odbywać się w zakresie:
- obrotu zbożami,
- skupu zbóż,
- skupu owoców miękkich,
- mrożenia owoców miękkich,
- skupu nasion roślin rolniczych.
Klient starający się o finansowanie musi być pełnoletni oraz posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Oprócz tego bank zbada jego zdolność kredytową oraz sprawdzi historię kredytową w bazach dłużników. Jest to konieczne w celu ustalenia stopnia wiarygodności i wypłacalności wnioskodawcy. Mimo że omawiany kredyt jest preferencyjny, to jednak instytucja musi mieć pewność, że dług zostanie spłacony terminowo.
Jak uzyskać kredyt skupowy?
- Porównaj dostępne oferty. Przyjrzyj się, jakie warunki proponują poszczególne banki. Zwróć uwagę na koszty, ale też nie ignoruj takich niuansów jak dostosowanie spłaty do Twoich możliwości finansowych czy celowość finansowania.
- Wypełnij formularz. Wnioskowanie możesz rozpocząć online. Na stronie banku wpisz swoje dane osobowe, nr PESEL, dowodu osobistego i dane kontaktowe. Określ też wysokość swoich dochodów.
- Przygotuj dokumenty dotyczące gospodarstwa rolnego. Bank może Cię poprosić o dostarczenie takiej dokumentacji jak: potwierdzenie własności gruntów rolnych oraz ewentualnych dzierżaw, decyzja z Urzędu Gminy o wysokości podatku rolnego, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami i składkami do KRUS, faktury albo rachunki dotyczące sprzedaży płodów rolnych, dokumenty dotyczące otrzymanych dotacji unijnych.
- Zaznacz wszystkie niezbędne zgody. Będą one dotyczyły m.in. przetwarzania danych osobowych, ale u weryfikacji Twojej historii kredytowej w biurach informacji gospodarczej.
- Przejdź procedurę weryfikacji tożsamości. Może się to odbywać w różny sposób. Jeden kredytodawca poprosi Cię o przesłanie skanu dowodu osobistego, drugi o wykonanie przelewu weryfikacyjnego za złotówkę, a trzeci przeprowadzi z Tobą wideorozmowę.
- Poczekaj na ocenę zdolności kredytowej. Analitycy banku sprawdzą, czy jesteś wypłacalnym klientem. Na tym etapie otrzymasz wstępną decyzję kredytową.
- Podpisz umowę z bankiem. Jeżeli bank wyda ostateczną decyzję kredytową i przedstawi Ci takie warunki kredytu skupowego, które będą przez Ciebie akceptowalne, to wówczas nie pozostaje Ci nic innego, jak podpisać umowę i czekać na środki.
Czasami, jeśli wnioskujesz o duże kwoty, bank poprosi Cię o osobiste stawiennictwo w placówce w celu dopełnienia formalności. W takim przypadku nie załatwisz wszystkich formalności online, lecz musisz wygospodarować czas na wizytę w oddziale.
W jakim banku można się starać o kredyt skupowy?
Na polskim rynku jest dość mało instytucji, które oferują preferencyjne kredyty dla rolników. Aby skorzystać z dopłat, kredytodawca musi współpracować z ARiMR. Oto lista takich banków:
- BNP Paribas Bank Polska S.A.,
- Credit Agricole Bank Polska S.A.,
- Bank Pekao S.A.,
- Santander Bank Polska S.A.,
- Krakowski Bank Spółdzielczy,
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
- SGB-Bank S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze,
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze.