Masz działkę, na której chcesz postawić domek letniskowy, ale nie masz odpowiednich funduszy? Rozwiązaniem może być kredyt gotówkowy na zakup domku letniskowego. Sprawdź, jakie cechy powinien spełniać taki obiekt, ile kosztuje i jaki kredyt na domek letniskowy wybrać.

Czy można otrzymać kredyt hipoteczny na domek letniskowy?

Zazwyczaj zwykły domek letniskowy użytkowany tylko okresowo, np. w wakacje, sfinansujemy, ale poprzez kredyt gotówkowy. Kredyt hipoteczny jest to bowiem specyficzny rodzaj finansowania. Można go przeznaczyć tylko na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, a dodatkowo jednym z warunków jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości.

Dlatego też, aby uzyskać kredyt na domek letniskowy, musi on być całoroczny. Co to oznacza? Domek całoroczny musi mieć wszelkie instalacje wewnętrzne, być ocieplony – tak, aby móc w nim mieszkań także zimą – a dodatkowo być na stałe połączony z gruntem

Kredyt hipoteczny na domek letniskowy – zalety i wady tego rozwiązania

Kredyt hipoteczny to najpopularniejszy sposób zewnętrznego finansowania kupna lub budowy nieruchomości, także domku letniskowego. Do głównych zalet takiego kredytu należą niższe koszty niż w przypadku kredytu gotówkowego czy pożyczki hipotecznej. Wybierając kredyt hipoteczny, otrzymamy atrakcyjniejsze oprocentowanie, a także niższą prowizję. Dodatkowo będziemy mogli zaciągnąć kredyt na wyższą kwotę i tym samym zrealizować taki projekt, o jakim marzymy.

Jednak finansowanie kupna domku letniskowego w drodze kredytu hipotecznego ma też swoje wady. Wiąże się bowiem z wyższymi wymaganiami, np. musimy mieć odpowiednią dokumentację dotyczącą nieruchomości. A dodatkowo – należy mieć wkład własny. Zazwyczaj banki oczekują wkładu własnego w wysokości 20% wartości nieruchomości. Dla niektórych może to być znaczną przeszkodą.

Jakie dokumenty są potrzebne do zaciągnięcia kredytu na nieruchomość letniskową?

Jeśli zdecydujemy się wziąć kredyt na domek letniskowy, tak jak przy każdym innym kredycie, będziemy musieli spełnić pewne wymagania danego banku. Aby dostać finansowanie, musimy mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową, a także pozytywną historię kredytową czy też akceptowane przez bank stabilne źródło dochodów

Jednak to nie wszystko, ponieważ ubiegając się o kredyt hipoteczny na domek letniskowy, musimy zgromadzić odpowiednią dokumentację dotyczącą nieruchomości. Większość wymagań będzie podobna do tych, które trzeba spełnić, gdy staramy się o finansowanie na mieszkanie w bloku lub dom. 

Gdy staramy się o kredyt na domek letniskowy, konieczne będzie potwierdzenie wpłaty wkładu własnego na nieruchomość. Dodatkowo należy przedstawić wypis i wyrys z ewidencji gruntów, a także decyzję o pozwoleniu na budowę. Dodatkowo bank może poprosić również o okazanie aktu własności działki, na której zamierzasz postawić dom letniskowy. 

To, jakie dokumenty będą  potrzebne do zaciągnięcia kredytu na taką nieruchomość, zależy od danego banku.

Sprawdź także: Kredyt na wakacje

Domek letniskowy – czy różni się od zwykłego domu?

Definicję domku letniskowego możemy odnaleźć w polskim prawie. Zgodnie z art. 29 pkt 2a Ustawy Prawo Budowlane są to: „wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej, rozumiane jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku”. Tym samym domek letniskowy jest nieruchomością, której celem nie jest zamieszkanie stałe, całoroczne, tylko okazjonalne, np. podczas wakacji

Warto zauważyć, że przepisy nie określają, co oznacza budynek wolnostojący i parterowy. Tym samym zawsze należy zweryfikować tę kwestię, posiłkując się orzeczeniami sądów administracyjnych. Dlaczego jest to ważne? Zawierają one istotne dla przyszłych inwestorów szczegóły. Mianowicie wskazują, że bez pozwolenia można wybudować jedynie jednokondygnacyjny domek letniskowy, a więc bez poddasza użytkowego. Jest ono bowiem traktowane już jako druga kondygnacja.

Dodatkowo można zauważyć, że już samo nazewnictwo tego typu nieruchomości wskazuje, że domek letniskowy będzie się nadawał do użytkowania tylko podczas sprzyjających warunków atmosferycznych. Zazwyczaj takie nieruchomości są słabo ocieplone lub wcale, a do tego posiadają bardzo uproszczoną instalację grzewczą, więc w czasie niskich temperatur, nie nadają się do spędzania tam czasu. 

Z kolei za zwykły dom/budynek mieszkalny uważany jest “budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.”

Jak wynika z przepisów w tym przypadku, nie ma mowy o okresowym charakterze takiej nieruchomości. Budynek mieszkalny wiąże się ze stałym zamieszkaniem. Jego główną cechą jest wykorzystywanie do celów mieszkalnych co najmniej 50% jego powierzchni. Natomiast w przypadku domku letniskowego, nie ma możliwość stałego zamieszkania. Ma on charakter wypoczynkowy i może być używany tylko okresowo. Te cechy mają wpływ na to, jak regulowane będą zasady budowy obu budynków.

Czym jest domek letniskowy całoroczny?

Jak wspomniano wyżej, są pewne różnice między domkiem letniskowym i całorocznym. Związane są one głównie z tym, jakie możliwości mieszkalne ma taka nieruchomość. W domach całorocznych – jak sama nazwa wskazuje – można mieszkać przez cały rok, także w zimie. Z kolei domki letniskowe głównie służą wakacyjnemu wypoczynkowi.

Mimo to coraz częściej możemy się spotkać ze sformułowaniem – domek letniskowy całoroczny. Takie nieruchomości są ocieplone, a dodatkowo mają ogrzewanie. Dzięki temu można w nich spędzać czas przez cały rok.

Ile średnio kosztuje budowa domku letniskowego?

Ciężko wskazać, ile średnio kosztuje domek letniskowy, ponieważ rozpiętość kosztów jest bardzo szeroka. Jest zależna od czynników takich jak np. wielkość nieruchomości, użyte materiały, projekt domku itd.  

Zazwyczaj powierzchnia domku letniskowegowynosi ok. 50 m2, a są i mniejsze domki mające 35 m2, a także większe – do 70 m2. Jeśli chcemy wybudować mały domek, o powierzchni do 35 m2, należy liczyć się z kosztami średnio 60-70 tys. zł wzwyż. Cena obejmuje koszty robocizny, a także materiałów i dotyczy najprostszych projektów. Nie wliczając w to dachówki, ogrzewania, hydrauliki itp.

Wraz ze wzrostem powierzchni i stopniem skomplikowania projektu domku letniskowego, koszty rosną. Domek letniskowy mający 50-60 m2 to koszt średnio ponad 120 tys. zł. Do tego dochodzą koszty wykończenia czy też ogrzewania – jeśli się na takie zdecydujemy.

Ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Koszt budowy domku letniskowego zależy od kilku czynników. Przede wszystkim na cenę wpływają następujące kwestie:

  • Projekt – budowa domku letniskowego według własnego projektu będzie zdecydowanie droższym rozwiązaniem niż zakup gotowego domku, który już będzie  przygotowany do montażu. Dodatkowo łatwy projekt domu z prostą bryłą i dachem, zmniejszają koszty, a im więcej nietypowych zmian, tym cena rośnie.
  • Wielkość – im większy domek, tym większa cena jego budowy. Mniejsze nieruchomości letniskowe będą tańsze.
  • Materiał – to, z czego zbudowany będzie domek, ma bardzo duży wpływ na koszty. Jeśli do budowy domku letniskowego użyjemy drewna, zapłacimy o wiele mniej, niż gdybyśmy chcieli postawić domek murowany.
  • Montaż – jeżeli możemy pozwolić sobie na własnoręczny montaż domku lub jego budowę, to zdecydowanie zapłacimy mniej, niż gdybyśmy musieli zatrudnić do tego fachowców. 

Dodatkowo na całkowity koszt domku letniskowego wpływa to, czy będzie to domek typowo letniskowy, czy też całoroczny. Przy domach całorocznych należy zatrudnić kierownika budowy, aby móc zgłosić odbiór budynku i w nim zamieszkać. Oprócz tego należy wykonać instalację grzewczą i sanitarną. Dodatkowo ocieplić budynek. W przypadku zwykłych domków letniskowych nie musimy wykonywać takich prac, więc koszty są kilkukrotnie niższe.

Czy można dostać dofinansowanie na domek letniskowy?

Innym sposobem na uzyskanie środków na budowę domku letniskowego jest ubieganie się o dofinansowanie. Jest to opcja przeznaczona dla osób, które chcą prowadzić działalność zajmującą się świadczeniem usług turystycznych.

W tym przypadku możemy skorzystać z dofinansowania dla osób bezrobotnych, które oferuje Powiatowy Urząd Pracy. Można otrzymać nawet sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – na czerwiec 2023 r. było to ponad 35 tysięcy złotych. 

Warunek, jaki należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie, to przeznaczenie środków na założenie nowej działalności gospodarczej. 

Kolejną opcją otrzymania wsparcia są dotacje unijne. Jeśli masz zamiar w przyszłości wynajmować swój domek letniskowy, warto złożyć wniosek o dotacje unijne na wynajem nieruchomości. Środki te możesz przeznaczyć na rozpoczęcie działalności, usługi doradcze i szkolenia, a także koszty bieżące pojawiające się co miesiąc.

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i chcesz przeznaczyć środki na zakup domku letniskowego, możesz ubiegać się o dofinansowanie z PFRON. Możesz uzyskać maksymalnie 15-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Domek letniskowy całoroczny możesz dostać także w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Dodaj komentarz